Ali še vedno sabljate?
Ko smo v Montrealu osvojili zlato medaljo, smo olimpijski naslov želeli braniti tudi v Moskvi leta 1980. Žal se je takrat zgodil bojkot zahodnih držav, da v Moskvi sploh nismo imeli priložnosti nastopiti. Namesto na igre so nas povabili na turnejo po Kitajski. Ko smo na zadnjem tekmovanju zmagali, sem meč pospravil v torbo in se ga nikoli več nisem niti dotaknil. Res pa je, da ob kakšni družabni priložnosti predvsem otrokom z veseljem pokažem kakšen značilni sabljaški gib.
S katerimi športi se ukvarjate kot rekreativec?
Po končani sabljaški karieri sem se ukvarjal z nogometom, tenisom, kolesarjenjem. V zadnjem času se posvečam predvsem teku in hoji v naravo.
Olimpijske igre ne pomenijo le tekmovanja in osvajanja medalj, temveč po svetu širijo športnega duha, fair play, prijateljstvo, strpnost, pozitivizem in optimizem. Kako bi opisali vlogo športa v sodobnem svetu in načinu življenja?
Šport združuje ljudi ne glede na njihovo politično, družbeno ali versko ozadje. Seveda ima tudi pozitivne učinke na gospodarstvo in narodno izobraževanje. Ljudje se tega čedalje bolj zavedajo. Ko smo ob olimpijskem dnevu na našem spletnem kanalu organizirali športne aktivnosti, smo bili tudi mi presenečeni, ko se jih je istočasno udeležilo pol milijarde ljudi. MOK sodeluje tudi z OZN in WHO ter številnimi vladami pri globalni promociji športa in njegovih pozitivnih učinkih na splošno zdravje ljudi.
Med pandemijo je vse skupaj verjetno še bolj pomembno?
Zagotovo. Med pandemijo sta se spet pokazala pomembnost športa in njegov vsesplošno pozitivni vpliv na ljudi. Šport je zagotovo del celostne in končne rešitve krize. Njegova vloga med krizo in okrevanjem je izjemna. Telesna aktivnost izboljšuje imunski sistem in pozitivno vpliva na duševno zdravje ljudi.
Kako razočarani ste bili, ko ste morali sprejeti odločitev o prestavitvi tokijskih olimpijskih iger na poletje 2021?
Seveda smo bili vsi razočarani. A odločitev je bila povsem logična. Istočasno pa trdno verjamemo v naše japonske partnerje in prijatelje. Pred nekaj dnevi mi je novi premier Jošihide Suga zagotovil, da priprave na igre potekajo nemoteno. Zato sem prepričan, da bomo vsi skupaj storili vse, kar je v naši moči, da bomo igre poleti 2021 tudi izvedli. Imamo kar nekaj razlogov za optimizem, hkrati pa moramo seveda upoštevati vsa priporočila zdravstvenih strokovnjakov.
Zavedamo se izjemnega pomena in vpliva, ki ju bodo prav te igre imele na ves svet. Igre v Tokiu 2021 bodo morda bolj kot kadarkoli simbolizirale solidarnost, človečnost in, upajmo, tudi zmago nad virusom. S tega vidika bodo te igre zagotovo zgodovinske.
Mednarodni olimpijski komite je izjemno spoštovana in vplivna mednarodna organizacija. Katera so vaša glavna vodila in načela pri iskanju partnerjev, s katerimi sodelujete?
Najpomembnejše je, da si s partnerji delimo iste vrednote. Za razlago tega pristopa lahko razkrijem majhno skrivnost. V preteklosti smo iz sveta avtomobilizma dobili številne ponudbe za sodelovanje. Vendar smo imeli vedno zgolj dobavitelje, in ne partnerjev.Osebno sem bil prepričan, da z avtomobilskimi partnerji ni mogoče skleniti trdnega globalnega strateškega in trajnostnega partnerstva, saj so imeli številni nacionalni olimpijski komiteji sklenjena svoja partnerstva z avtomobilskimi znamkami.
Ko so mi kolegi iz marketinškega oddelka predstavili idejo, da bi vendarle še enkrat poskusili poiskati globalnega avtomobilskega partnerja, nad njo nisem bil preveč navdušen. A očitno je bil to za nas Start Your Impossible. Kmalu za tem sem se v Tokiu prvič srečal z Akiem Tojodo, ki je predstavil svojo vizijo tovrstnega partnerstva. Bil je izjemno prepričljiv in vsi njegovi argumenti so stali trdno na svojih mestih.
Takoj sem poklical direktorja marketinga in mu rekel: »S tem človekom in s to znamko je takšno sodelovanje mogoče.« Vprašal me je, zakaj? In takoj sem mu odgovoril: »Ker delijo naše vrednote. Njihova transformacija iz avtomobilskega proizvajalca v dobavitelja trajnostne mobilnosti je zelo povedna. Z elektrifikacijsko vizijo in razvojem vozil na gorivne celice izžarevajo svojo okoljsko ozaveščenost.«