Proizvodni proces, ki v središče postavlja človeka
Pri Toyota Motor Corporation že od nekdaj prisegajo na proizvodne procese in metode, ki v središče postavljajo človeka, njegovo znanje in spretnosti. Pravzaprav so tovrstni pristop podedovali od svojega ustanovitelja Kiichira Toyode, ki je svojo filozofijo strnil v modrosti: "Izdelujemo stvari v korist drugih."
Iz te filozofije se je rodil edinstven Toyotin proizvodni sistem (TPS), katerega cilj je povečati uporabo človeških virov za skrajšanje dobavnih časov in nenehno izpopolnjevanje načel jidoke (avtomatizacija s človeškim dotikom). Toyotin proizvodni sistem se osredotoča na krajše dobavne roke, kar v nadaljevanju proizvodnega procesa olajša prepoznavanje morebitnih težav in spodbuja načelo nenehnega izboljševanja kaizen. Filozofija monozukuri je edinstvena za družbo Toyoto in tvori osnovo pristopa podjetja k pospeševanju prihodnosti proizvodnje avtomobilov.
Pri družbi Toyota verjamejo, da je za zagotavljanje prihodnosti proizvodnje avtomobilov potrebno razviti filozofijo monozukuri s kombinacijo vedno razvijajočih se najboljših praks, osredotočenih na človeka, z digitalnimi orodji in inovativnimi tehnologijami.
1. Proizvodne prakse, ki v središče postavljajo človeka in se nenehno izboljšujejo.
Primeri dobre prakse na številnih področjih, ki so osredotočene na človeka, za prihodnost avtomobilske proizvodnje vključujejo:
Okolje za izmenjavo veščin, iznajdljivosti in modrosti
Pri družbi Toyota so vse od svoje ustanovitve spodbujali delavce na različnih proizvodnih linijah, da s sodelavci delijo svoje znanje, spretnosti, iznajdljivost in modrost ter na ta način pomagajo pri ustvarjanju in množični proizvodnji novih izdelkov.
Ta proces se nadaljuje še danes in je dodatno podprt z ustanovitvijo zagonskega studia, kjer lahko zaposleni delijo pristope hitrega odzivanja na izzive novih proizvodnih procesov in ideje, ki jih je mogoče hitro uresničiti pri razvoju prototipov in tehnologiji množične proizvodnje.
Pomembnost ročnih spretnosti rokodelskih mojstrov takumijev
Pri družbi Toyota zaposlujejo veliko visoko usposobljenih proizvodnih strokovnjakov, ki jih imenujejo takumiji. Njihovo občutljivo delo uresničuje visokokakovostno končno obdelavo izdelkov na ravni, ki je roboti še ne morejo doseči.
Ker mnoge veščine takumijev temeljijo na praktičnem znanju, je njihov prenos na naslednjo generacijo izjemnega pomena. Toyota uporablja digitalno tehnologijo za razumljivo vizualizacijo praktičnih spretnosti rokodelskih mojstrov. Na ta način se njihovo znanje učinkovito prenaša na naslednjo generacijo in ustvarja potencial za avtomatizacijo številnih veščin v prihodnosti.
Tovrsten pristop odpira pot do novih proizvodnih in predelovalnih metod. Inženirji takumiji lahko zdaj uporabljajo napredne tehnologije obdelave za izdelavo določenih oblik, ki so bili nekoč ocenjene kot pretežke za izdelavo. Dober primer tega pristopa je način obdelave odbijačev, ki uspešno uporablja tehnologijo postopnega oblikovanja plastičnih smolnih materialov na novi različici modela Lexus LC.